Soru-Cevap

Varlık Yönetim Şirketi Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu onayı ile kurulan ve faaliyet gösteren, bankalar ve diğer finansal kurumların tahsili gecikmiş alacaklarını devralıp borçları yeniden yapılandırarak müşterileri tekrar finansal sisteme kazandıran şirketlerdir.

İstanbul Varlık Yönetim A.Ş Kimdir?

2008 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu onayı ile kurulup 2009 yılında faaliyete başlayan İSTANBUL Varlık, Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun iştirakidir. İSTANBUL Varlık, 500.000'e yakın müşteriye hizmet vermektedir.

Alacağın devredilmesinin hukuki bir dayanağı var mıdır?

Türk Borçlar Kanunu 183. maddesi uyarınca; kanun, sözleşme veya işin niteliği engel olmadıkça alacaklı, borçlunun rızasını aramaksızın alacağını üçüncü bir kişiye devredebilir. Ayrıca bankaların müşteri kredi sözleşmelerine istinaden tahsili gecikmiş alacaklarını varlık yönetim şirketlerine yasal olarak devretme hakkı bulunmaktadır.

Bankalar hangi alacaklarını varlık yönetim şirketine devreder?

Bankalar ortalama 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edemedikleri dosyalardan oluşan tahsili gecikmiş alacak portföylerini ihale yoluyla varlık yönetim şirketlerine temlik eder.

Varlık yönetim şirketleri alacağını tahsil etmek için kişilere hangi yollarla ulaşır?

Varlık yönetim şirketleri müşterileri ile telefon, sms, mektup ve e-posta yolu ile iletişime geçer.

Borcunu ödeyecek kişinin daha önce borçlu olduğu bankayla bir ilişkisi kalır mı?

Hayır, kalmaz. Borç, varlık yönetim şirketine yasal olarak, bütünüyle temlik edildiği için borçlunun tek muhatabı varlık yönetim şirketi olur.

İstanbul Varlık’a borcumu ödememin avantajı nedir?

Dosya yetkiliniz ile görüşerek daha esnek koşullar ile ödeme imkanı bulup finansal sistemden tekrar faydalanabilecek duruma gelebilirsiniz. Finansal sicilinizi temizleyerek bankalardan tekrar kredi kullanabilirsiniz.

İstanbul Varlık’a nasıl ödeme yapabilirim?

Borcunuzu ödeme planınız doğrultusunda havale, EFT veya kredi kartı ile taksitli veya peşin olarak ödeyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Borcumu ödedikten sonra borcun bittiğine dair belgeyi nasıl alabilirim?

Ödemeniz tamamlandığında, ilgili dosyaya ait borcunuzun kalmadığına dair yazı istediğiniz iletişim kanalıyla tarafınıza gönderilecektir.

Ödenen borçlar Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarından ne zaman güncellenir?

Dosya borcunun kapanmasının ardından bir iş günü içerisinde risk merkezine borcun kapandığına dair bilgi iletilmektedir. KKB tarafından gerekli güncellemelerin yapılması şirketimizin kontrolü dışında olup zaman alabilmektedir.